![]() | |
| Kuva: ML/ChatGPT. |
- - -
Pro Lukio ry:n seminaari järjestetään tällä viikolla teemalla Lukiokoulutus 2040: Edessä lupaava tulevaisuus. Pidän torstaina klo 13.15 alkaen esityksen otsikolla Näkökulmia tulevaisuuden opettajuuteen – Miten tekoäly muuttaa opettamista ja oppimista? Jaan esityksen jälkeen materiaalit alle ja ehkäpä muitakin huomioita kaksipäiväisestä tapahtumasta.
Generoin oheen kuvan viikinkijumalattaresta opastamassa nuorempiaan, sillä hakutulos sanoilla lukio ja opettaja tuotti TUNIn kirjaston sivulla ehdotuksen Viikinkijumalattaret-kirjasta. Sen kirjoittaja Karoliina Suoniemi on myös lukio-opettaja.
ChatGPT:n mukaan luomani kuva voisi olla nykyaikainen tulkinta muinaisnorjalaisen mytologian Snotrasta. joka edustaa viisautta, harkitsevuutta ja hyvää käytöstä. Hän voisi sanoa nuoremmilleen: ”Tietoa voit saada muilta ja vastauksia tekoälyltä. Mutta viisautta syntyy vasta, kun opit ajattelemaan itse.”
Lähteitä tulevaisuuden opettajuudesta ja/tai tekoälystä
- Sitran megatrendit 2026: lue tai kuuntele äänikirjana. Voit käsitellä trendejä megatrendikorttien avulla.
- Itlan uutinen 28.10.2026: Jo 78 % lapsista ja nuorista käyttää tekoälyä – turvallisille tekoäly-ympäristöille on kiireellinen tarve.
- Faktabaari: Mikko Salo 25.2.2026: Informaatioympäristö ristipaineessa.
- TAOK-blogi 2.4..2026: Tulevaisuususko koetuksella – opettaja toivon rakentajana
- Pasi Silander: Tekoäly episteemisenä muutoksena oppimisessa ja opetuksessa. Artikkeli Faktabaarin julkaisussa Tekoälyopas opettajille (2025).
- Jyväskylän yliopisto 20.4.2026 (tallenne 1 h 24 min): Tulevaisuuden opettajuus – opettajankoulutuksen työelämäprofessori Olli Luukkaisen esittäytymisseminaari. Hän korosti puheenvuorossaan opettajuudessa mm. yhteisöllistä ajattelua ja sivistyksen edistämistä. Hän listasi myös useita kouluihin vaikuttavia kehityskulkuja, jotka kaipaavat ratkaisemista. Luukkainen totesi myös, että vaatimustason nostaminen kouluissa on tarpeen.
- Valtakunnallisen opettajien tekoälykyselyn (n=1504) tulossivun linkki julkaistaan pian. Sinne kootaan aineistosta tehtäviä tutkimuksia, esim. Teemu Liljamon gradu.
- European alternatives for digital products.
- OECD 2026 (CC BY). OECD Publishing, Paris.
Matleenan tekoäly-koonti ja digipedagogiikka-ohjeet
Tekoälyn opetuskäyttöön liittyvät erilaiset ohjeistukset, suositukset ja oppaat löydät Tekoälyn linkkivinkkien Padlet-muistitaulun ensimmäiseltä riviltä. Alemmilta riveiltä löydät sekä tekoälysovelluksia, että erilaisia vinkkejä opetukseen. Ohjeita muihin verkon sovelluksiin, joista moni hyödyntää myös tekoälyä, löydät tämän blogini ohjeiden sivulta.
Näkökulmia tulevaisuuden opettajuuteen – Miten tekoäly muuttaa opettamista ja oppimista?
Lisään diat tähän torstaina ennen seminaarin iltaohjelmaa.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos, että haluat kommentoida! Roskapostien suuren määrän vuoksi käytössä on kommenttien ennakkohyväksyntä.